Blog

2020-05-01

تفاوت ام دی اف و نئوپان چیست؟

برای اجرای دکوراسیون و کابینت ها و کمد دیواری های خانه از کدام یک استفاده کنیم ؟ چه مزایا و معایبی هرکدام دارند ؟ آیا تفاوت نئوپان و ام دی اف حقیقی است ؟
ما در این مقاله قصد داریم به تفاوت آن ها بپردازیم اگر شما نیز جز آن دسته هستید که تفاوت آن ها را نمیدانید و براتون همیشه سوال بوده است . پس ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

سوال اول : نئوپان چیست ؟

از فشردن خرده چوب های زائد،تراشه های چوب بری یا خاک اره و چسب تحت فشار و گرما نئوپان ساخته می شود و نئوپان یک فرآوردهٔ کامپوزیتی است .
این محصول معمولاً از صنایع بازیافت چوب است به ‌طوری ‌که ضایعات به‌ دست‌ آمده در فرایند بهره ‌برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده ‌چوب می‌کنند ، سپس این خرده ‌چوب‌ها را رطوبت ‌گیری و به ‌خوبی همگون می‌کنند و چسب می‌زنند و تحت پرس حرارتی قرار می‌دهند .
برای اینکه در برابر آب ، حریق و پوسیدگی در مقابل حشرات بسازند در فرایند ساخت آن از مواد شیمیایی مثل وکس ، رنگ ، عوامل رها سازی ، عوامل مرطوب کننده استفاده می شود .
بعد از مخلوط آن ها باهم ترکیب نهایی به شکل مایه می باشد و به صورت صفحه در می آید . این محصول تحت فرایند فشرده سازی قرار می گیرد تا چوب و چسب بیشتر به هم عجین و محکم شوند .

این محصول حاصل تکنولوژی سال ۱۸۸۷ آلمان است . بتازگی تغییر خاصی در آن صورت نگرفته است ولی شرکت های تولید کننده نئوپان توانسته اند که نئوپان را با روکش ام دی اف تزئئین کنند تا محصول خود را از انقراض تا مدتی نجات دهند .

نام تجاری نئوپان با روکش ام دی اف را در ایران لترون گذاشتند . در واقع چون روکش ام دی اف برای آن محصول طراحی و مهندسی شده است به روی نئوپان دوام چندانی ندارد .
اما همیشه کسانی هستند که برای مقداری سود بیشتر کیفیت را فدا کنند . لترون نوعی بی احترامی به تکنولوژی است .
در کشور ما سالهاست که به شعور مصرف کنندگان از این قبیل بی احترامی ها می شود . نمونه آن اتومبیل آردی است که نه پیکان است و نه پژو اما طرفداران خاص خود را دارد .

 ام دی اف (MDF) چیست ؟

ام دی اف به معنای تخته ای با چگالی بالا است . در واقع یک کامپوزیت چوبی تشکیل شده از فیبر های چوبی است . در ساخت ام دی اف از فیبر های چوبی کوچک استفاده می شود .
در ساختار این چوب از بافت و رگه های چوب یا حلقه های چوب قابل مشاهده نیست . برای ساختن این محصول از فیبر ، چسب و گرما استفاده می شود تا تخته های محکمی ساخته شود . برای ساختن ام دی اف می توان هم از چوب سخت و هم از چوب نرم به کار برد .
خمیر ام دی اف فرایند بسیار پیچیده ای را طی می کند تا تبدیل به مغز ام دی اف یا ام دی اف خام شود . در این فرایند ۶۳ مرحله ای تفاوت بسیاری با نئوپان ۷ مرحله ای رخ داداه است .

ام دی اف محصول کار مهندسان آمریکایی بوده و تکنولوژی آن بسیار پیشرفته است .

نئوپان و ام دی اف چه تفاوتی دارند

خشک کن ورق ام دی اف

اولین کارخانه MDF (تخته فیبر با دانسیته متوسط) در سال ۱۹۶۵ در شهر دپوزیت ایالت نیویورک ساخته شد که محصول خود را با نام تجاری (بارابورد) به بازار عرضه کرد . بعد از آن به دلیل تحولی که این صنعت در استفاده از ضایعات چوبی ایجاد کرد ، بسیار گسترش پیدا یافت به طوری که امروزه حتی بازار سایر اوراق فشرده چوبی نظیر تخته خرده چوب و… را تحت تاثیر قرار داده است .

اولین کارخانجات تخته فیبر ایران در دهه ۱۳۴۰ با نام ( فیبر رویال) در بندر انزلی و ( فیبر بابلسر) به بهره برداری رسیدند .
نخستین کارخانه تولید MDF ایران در بهار ۱۳۸۳ با نام ( صنایع چوب خزر) به بهره برداری رسید . قابل ذکر است که بزرگترین کارخانه تولیدMDF جهان از ماده اولیه باگاس با ظرفیت ۴۰۰۰۰۰ تن در خوزستان به بهره برداری رسید که از ضایعات نیشکر و کارخانه های تولید شکر اقدام به تولید ام دی اف می کند . متاسفانه این نوع ام دی اف کیفیت و مشتری پیش بینی شده را ندارد .

در مقاله های بعدی راجع به آن به تفصیل توضیح خواهیم داد . ام دی اف ارزان آن متاسفانه بی دلیل نیست و هیچ تلاشی نیز برای بالا بردن کیفیت آن انجام نمی شود .
نیاز بازار از طریق واردات تامین می شود . ام دی اف وارداتی به هر دو صورت خام و روکش شده می باشد و عمدتا از کشورهای ترکیه , اندونزی , روسیه , اسپانیا , ایتالیا , آلمان , اتریش , فنلاند , و … وارد می شوند .
البته محصولات ترکیه و اندونزی به علت قیمت کمتر نسبت به سایرین و کیفیت نسبتا قابل قبول طرفداران بیشتری در بازار فعلی ایران دارند . بتازگی ام دی اف ایرانی با روکش کره ای نیز به بازار آمده که علی رغم رواج کیفیت جالبی ندارد .

حال با دانستن مزایا و معایب ابن دو محصول می توانیم بگوییم تفاوت نئوپان و ام دی اف  چیست .

فواید ام دی اف (MDF) چیست؟

هزینه کمی دارد .
رنگ کردن آن آسان است .
بریدن آن آسان است .
سطح بسیار صافی و بدون هیچ تراشه ای دارد .
از نئوپان محکم تر و متراکم تر است .
از فیبرهای کوچک چوبی ساخته شده است به طوری که بافت های چوب در آن مشخص نیست .

معایب ام دی اف چیست؟

ام دی اف چون متراکم است پس وزن سنگینی دارد .

ام دی اف واقعی را بشناسیم :

اغلب مردم ام دی اف را با نئوپان اشتباه می گیرند . اما بزرگ ترین تفاوت نئوپان با ام دی اف در این است که از نئوپان از خرده چوب پرس شده ساخته شده است و ام دی اف از چوب و چسب و محصولات سلولزی خمیر شده با یک فرایند پیچیده ساخته می شود .
این محصول کاربرد های بسیاری دارد و در میز ناهار خوری ، سرویس خواب ، کابینت آشپزخانه ، کمد کنار تخت ، میز مطالعه و… کاربرد دارد .

در شکل ظاهری اگر بتوانید مغز آن را ببینید کاملا واضح و مشخص است . در غیر اینصورت تشخیص آن کمی سخت خواهد شد و باید حرفه ای باشید تا آنها را ازهم تشخیص دهید .
اکثر اجناس سری کاری و آماده موجود در بازار طوری محکم کاری می کنند که شما نتوانید به مغز چوب دید داشته باشید . اما از روی وزن آن نیز می توانید متوجه مغز داخل چوب شوید . ام دی اف بسیار سنگین تر از لترون می باشد .

فرق بین MDF با نئوپان چیست؟

در مقایسه با تخته خرده چوب (نئوپان) ، MDF دارای دانسیته یکنواخت تر در سراسر تخته و لبه های صاف تر و منسجم تر است . که در نتیجه آن بهتر می تواند مورد ماشین کاری قرارگیرد . محصول نهایی می تواند به صورت سطح صاف و یا با رگه های دلخواه طرح چوب و… باشد .  که در این صورت نیاز به روکش شدن (با روکش طییعی و یا لمینت) مرتفع می شود .

نئوپان چه مزایایی دارد :

وزن سبک
هزینه کم
برای مبلمان آماده و از پیش ساخته شده ارزان بسیار مناسب است .

ام دی اف چیست ؟

تفاوت ام دی اف و نئوپان

معایب نئوپان چیست :

استحکام کمی دارد به همین خاطر نمی تواند بار سنگین را تحمل کند .
سازگار با محیط زیست نیست .
در برابر رطوبت باد می کند یا رنگ آن تغییر می کند .
عمر کوتاه تری دارد و در محیط به مرور حتی اگر استفاده هم نشوند فاسد و پوک می شود .

در مقابل حیوانات جونده و حشرات موذی ضعف داشته و مکان مناسبی برای تخم گذاری سوسک و حشرات دیگر است .

مزایای استفاده از MDF بجای نئوپان

MDF بدلیل ساختار یکنواخت همگانی که دارد به راحتی ابزار کاری شده و تهیه پروفیل و برش کاری براحتی و بدون اتلاف و خرابی MDF امکان پذیر است . همچنین بواسطه داشتن سطح بسیار صاف و صیقلی قابلیت روکش کاری و رنگ شدن و خوبی دارد . در برابر رطوبت ، پوسیدگی و همچنین خوردگی توسط حشرات از جمله موریانه کاملا مقاوم است .
طول عمر بیشتری داشته و در برابر تغییر شکل و خمیدگی و پیچش مقاوم بوده از خاصیت ضد صدا Acoustic بر خوداری است . ضمن آنکه MDF در ضخامت پایین(۵/۲mm) نیز قابل تولید است .

از کاربردهای MDF نازک یا Thin MDF می توان استفاده در صفحات پشتی کابینتها ، پنل چارچوب در ، پارتیشن بندی و مصارف جدید در صنعت کفش سازی ، قسمتهای داخلی وسایط نقلیه ، اسباب بازیها ، تیغه های فنهای برقی و مدارهای برقی نام برد .
از کاربرد MDF ضخیم یا Thick MDF علاوه بر ساخت اثاثیه و مبلمان ، می توان استفاده در ساختمان سازی و ساخت ستونها و ارکهای داخل ساختمان نام برد . این نوع کاربرد بواسطه مقاومت آن در برابر خمیدگی ، پیچش و قدرت نگهداری پیچ عملی است .

تفاوت نئوپان و ام دی اف را بخوبی دانستیم . حال همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد .

ایده ها , , , , ,
درباره parsewood
2 دیدگاه
  1. عالی بود متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید